WITAMY NA STRONIE NASZEJ SZKOŁY *** UWAGA ! *** STRONA W TRAKCIE EDYCJI *** Informacja na temat zebrań w zakładkach - INFORMACJE DLA RODZICÓW - oraz - ORGANIZACJA PRACY - *** Bieżące INFORMACJE dla RODZICÓW zamieszczamy w zakładce lewego menu *** W zakładce lewego menu zamieściliśmy załącznik z WYKAZEM PODRĘCZNIKÓW na rok szkolny 2016/2017 ***

18 września 2017 20:49 | Aktualności

Narodowe Czytanie 2017!

„I trzeba wiedzieć, że jeśli są rzeczy, które ode mnie zależeć powinny,

to grzechem jest pytać się o nie innych i żądać ich od innych.” (S. Wyspiański)

8 września 2017 r. uczniowie klas VII, nauczyciele i rodzice spotkali się na uroczystości w ramach Ogólnopolskiego Programu Narodowe Czytanie pod patronatem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Duda.

W tym roku czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.  Dramat ten został wybrany przez internautów i odczytany w wielu miejscowościach w kraju oraz Europy, a także w Azji, Australii i Oceanii oraz w obu Amerykach. Utwór przedstawia autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub miał miejsce 20 listopada 1900 roku w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele zaś w podkrakowskiej wsi Bronowice.

Wyspiański w sposób symboliczno –wizyjny opowiada o walce Polaków o niepodległość.
Wybrane fragmenty uczące patriotyzmu, wzruszające i z mądrym przesłaniem przedstawili nauczyciele. Wykonania były tak zachwycające, że uczniowie naprawdę zainteresowali się i z zachwytem słuchali.  Dzieci przebrały się prezentując bohaterów „Wesela”.

Dekoracją były prace plastyczne uczniów inspirowane twórczością poety-malarza oraz plakaty do przedstawień  jego dramatów wypożyczone przez Teatr Jaracza w Olsztynie. Jeden z nich pochodzi z 1960 r.

Info: Jolanta Majewska

Zdjęcia: Urszula Kryczka