WITAMY NA STRONIE NASZEJ SZKOŁY *** UWAGA ! *** STRONA W TRAKCIE EDYCJI *** Informacja na temat zebrań w zakładkach - INFORMACJE DLA RODZICÓW - oraz - ORGANIZACJA PRACY - *** Bieżące INFORMACJE dla RODZICÓW zamieszczamy w zakładce lewego menu *** W zakładce lewego menu zamieściliśmy załącznik z WYKAZEM PODRĘCZNIKÓW na rok szkolny 2016/2017 ***

22 listopada 2017 19:42 | Aktualności

Konferencja nauczycieli „Lekcja dla Rodaka”.

13 listopada 2017 r. do naszej szkoły licznie przybyli nauczyciele historii, wos,
j. polskiego itd. z olsztyńskich i podolsztyńskich szkół na konferencję
poświęconą problemom repatriantów.

Bardzo interesujące wystąpienia p. Sebastiana  Nowakowskiego z IPN (o sytuacji Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu we wspomnieniach) i p.Waldemara Ziarka Prezesa Olsztyńskiego Oddziału  Związku Piłsudczyków (o aktualnej sytuacji Polaków na Litwie) poruszyły nasze serca. Dlatego wszyscy bardzo się zainteresowali działaniami Fundacji dla Rodaka. Pani  Joanna Wilk-Yaridiz Prezes Fundacji dla Rodaka opowiadała o akcjach (informacje na stronie Fundacji) oraz możliwości pomocy Polakom w Kazachstanie. Dowiedzieliśmy się o planach konkursu na wspomnienia Zesłańców oraz koncertu dla Rodaka. Jeden z nauczycieli podzielił się z nami informacjami o organizowanej pomocy – zbiórce żywności, zabawek i słodyczy  Polakom na Kresach w Starych Trokach koło Wilna przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie oraz kościół Miłosierdzia Bożego na Nagórkach. Na konferencję przybyła p. Renata Iłeczko  wizytator z Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty.

Nasza szkoła współpracuje z Fundacją, malujemy kartki dla Rodaka,
niedawno mogliśmy oglądać wystawy przygotowane przez uczniów pod opieką i kierunkiem nauczycieli: „Znani Zesłańcy” oraz „Polonia”.  Uczniowie kl. V i VI przeprowadzili wywiady z osobami zesłanymi na Syberię i do Kazachstanu.  Został nagrany  film „Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia Zesłańców” w reżyserii p. Radosława Pietruczuka, którego premiera miała miejsce 24 października 2017 w Hotelu Wileńskim.

Konferencja została zorganizowana przez ODN w Olsztynie,
Szkołę Podstawową nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiej oraz Fundację dla Rodaka.

Info/foto : Jolanta Majewska,  Renata Bugaj