WITAMY NA STRONIE NASZEJ SZKOŁY *** UWAGA ! *** Informacja na temat zebrań w zakładkach - INFORMACJE DLA RODZICÓW - oraz - ORGANIZACJA PRACY - *** Bieżące INFORMACJE dla RODZICÓW zamieszczamy w zakładce lewego menu *** W zakładce lewego menu zamieściliśmy załącznik z WYKAZEM PODRĘCZNIKÓW na rok szkolny 2018/2019 ***

16 listopada 2018 23:24 | Aktualności

Lekcja dla Rodaka w senacie.

30.10.2018 r. na zaproszenie Pana Stanisława Karczewskiego - Marszałka Senatu RP - odbyła się w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej Lekcja dla Rodaka.

Uczestniczyło w niej 120 uczniów ze szkół w Biskupcu, Czerwonki, Dźwierzut, Święcieńca, Liczyna, Płocka oraz klasa VIIIA z naszej szkoły wraz z opiekunami. Tym razem nauczycielami byli polscy studenci z Kazachstanu, Mołdawii i Białorusi. Przedstawili losy swoich rodzin, opowiedzieli jak trudny i okrutny los spotkał wielu Polaków, którzy zostali zesłani do Kazachstanu. Najpierw długa podróż w wagonach towarowych, bez żywności, sanitariatów, itp. Później step i brak mieszkań, budowanie ziemianek, praca ponad siły („Kto nie pracuje, ten nie je.”), zimą niskie temperatury sięgające -40 stopni, latem gorąco + 40 stopni, zakaz używania języka polskiego.

Najważniejszym uczniem i gospodarzem spotkania był Pan Marszałek, który bardzo serdecznie nas przyjął, opowiedział dzieciom i młodzieży o sobie, Senacie i Zesłańcach. Zaapelował, aby młodzież pamiętała o Rodakach, którzy przecież nie ze swojej woli mieszkają na Wschodzie.

Po wysłuchaniu wzruszających pieśni w wykonaniu uczennic z Czerwonki zwiedziliśmy sejm i senat, zobaczyliśmy sale posiedzeń posłów i senatorów.
Bardzo dziękujemy Pracownikom Senatu RP za organizację tej Lekcji, za oprowadzenie i lekcję o Senacie, gościnę w restauracji sejmowej. Dziękujemy również z całego serca Pani Prezes Fundacji dla Rodaka, która nas zaprosiła na tę niezwykłą lekcję. Było to niesamowite przeżycie.

„Lekcja dla Rodaka, której celem bezpośrednim jest przedstawienie historii Polaków w Kazachstanie, w tak ważnym momencie jakim jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości i do tego jeszcze w tak ważnym miejscu jakim jest Senat RP, to naprawdę ogromne wydarzenie i zaszczyt dla nas, że mogliśmy to przeżyć.”

Info i zdjęcia: Jolanta Majewska