WITAMY NA STRONIE NASZEJ SZKOŁY *** UWAGA ! *** Informacje na temat podręczników na rok szkolny 2020/2021 - zakładka PODRĘCZNIKI 2020/2021 *** Bieżące INFORMACJE dla RODZICÓW zamieszczamy w zakładce lewego menu *** Informacje na temat płatności za obiady - zakładka "Stołówka - OBIADY"

30 marca 2020 08:08 | Aktualności

Niezwykły kufer w naszej szkole.

Pierwsze 2 tygodnie marca w naszej szkole uczniom klas VII i VIII upłynęły na pracy
w ramach ogólnopolskiego projektu „Kufer pełen dziedzictwa”.

Jest to przedsięwzięcie edukacyjne towarzyszące wystawie czasowej
prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie  oraz projektowi Sztuka na kółkach.

Kufer wypełniają przedmioty będące pamiątkami przeszłości, przykładami lub symbolami
odnoszącymi się do dziedzictwa kulturowego, elementami obrazującymi jego różnorodność
oraz wielowymiarowość. Kufer  stał się pretekstem do prowadzenia zajęć dotyczących
dziedzictwa kulturowego. Chętni nauczyciele naszej szkoły wraz z uczniami
poszukiwali odpowiedzi m.in. na pytania: Czym jest „dziedzictwo”?
Po co nam ono? Jakie płyną z niego korzyści?

Opisywali w języku polskim i angielskim zgromadzone obiekty, opracowywali treści kart inwentarzowych. Uczniowie zostali zachęceni do tego, by dodawać do niego własne propozycje przykładów dziedzictwa kulturowego. W ten sposób kufer wypełnia się coraz to nowymi przedmiotami i stanowi bazę wymiany idei na temat dziedzictwa. Kufer i jego zawartość zachęcają do refleksji nad wieloznacznością pojęcia dziedzictwa, relacjami między dziedzictwem muzealnej kolekcji a subiektywnym wyborem. Bardzo nam się podobały te lekcje.

Uczniowie wpadli na pomysł, aby stworzyć własny kufer.
Dlatego poszukujemy starej walizki, naszego kufra.
Może u kogoś na strychu leży zapomniany, stary kuferek,
który można by było przekazać do szkoły...